Home page > Aktuality > 8. jednotka mise MFO na Sinaji ukončila své působení

8. jednotka mise MFO na Sinaji ukončila své působení

Ve středu 15.listopadu krátce před čtvrtou hodinou přistál na vojenském letišti v Praze-Kbelích vojenský letoun CASA C-295 s 15 vojáky na palubě. Po šesti měsících na Sinajském poloostrově, kde působili v rámci pozorovatelské mise MFO (Multinational Force and Observers), se vrátili zpět na domovskou základnu.

Letecká jednotka zabezpečuje monitorovací lety nad egyptsko-izraelskou hranicí a přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi dle požadavku MFO. 8. letecká jednotka CASA během svého půlročního působení ve prospěch mise MFO přepravila 4123 osob a 108 tun materiálu. Ve vzdušném prostoru letci strávili 300 letových hodin. V jejich práci v zahraniční operaci bude dalších šest měsíců navazovat 9. letecká jednotka.

„Nesmírně si cením práce našich pilotů a technického personálu, která je a byla doposud velmi pozitivně hodnocena z nejvyšších míst velení mise MFO. Zasloužené uznání sklízí nejen letoun CASA, ale zejména naše posádky díky dobrému výcviku a profesionálnímu a zodpovědnému přístupu. Věřím, že si naše posádky udrží tento kredit i nadále,“ řekl velitel letecké základny plukovník David Klement.

Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise začala vysílat štábní důstojníky. Vláda České republiky schválila vyslání transportního letounu CASA do mise MFO 2. října 2013, následně potom tak učinily obě komory Parlamentu ČR. Letoun CASA působí na Sinajském poloostrově od 4. listopadu 2013. V současné době tak na Sinaji působí celkem 18 českých vojáků, 3 ve štábu mise MFO a 15 příslušníků letového a pozemního personálu s letounem CASA. 

8. letecká jednotka CASA úkolového uskupení Armády České republiky MFO Sinaj sloužila  pod velením kapitána Víta Maliny, velitele 1. roje 242. transportní a speciální letky 24.základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. Po pěti dnech zaslouženého volna se letci vrátí zpět do pracovního procesu na kbelské základně.

 

 

 

Fotogalerie

Nahoru