Home page > Aktuality > Armáda ČR zahájila střídání vojáků na Bagrámu

Armáda ČR zahájila střídání vojáků na Bagrámu

V noci z 1. na 2. října bylo zahájeno střídání vojáků české strážní roty na vojenské základně Bagrám v Afghánistánu.

Vojenský speciál Airbus s prvními 45 vojáky 3. strážní roty odletěl v nočních hodinách z  vojenského letiště v Praze-Kbelích. Na 150 vojáků nové jednotky, jejíž základ tvoří vojáci ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic, postupně do konce října vystřídá na základně Bagrám v afghánské provincii Parwan své kolegy ze 4. brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 41. mechanizovaného praporu z Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi, kteří působili v Afghánistánu od dubna tohoto roku.

Vojáci nové 3. strážní jednotky plynule naváží na jejich činnost a budou až do dubna 2015 zajišťovat pod velením kapitána Petra Lišky ochranu jedné z nejdůležitějších aliančních základen v Afghánistánu a střežit životy jejich čtyřiceti tisíc obyvatel. Jejich hlavním úkolem bude ve spolupráci s americkými vojáky eliminovat ve svěřeném prostoru nepřátelské aktivity proti základně Bagrám. V praxi to bude znamenat nepřetržité denní i noční patrolování v okruhu do 15 kilometrů od základny a v koordinaci s místními autoritami a Afghánskou národní policí tak narušovat činnost povstaleckých skupin a jejich aktivity a útoky směřované proti základně.

Přestože řada příslušníků 3. strážní roty již působila v zahraničních operacích na území Iráku, Kosova i Afghánistánu, pro více jak polovinu vojáků nové jednotky bude mise na Bagrámu jejich vůbec prvním nasazením v zahraniční operaci. Jejich velitel kapitán Petr Liška, pro kterého je tato mise celkem třetí v pořadí a má za sebou i zkušenosti z Afghánistánu, nepochybuje, že své úkoly všichni zvládnou.

„Máme za sebou náročnou devítiměsíční přípravu, během níž jsme se zaměřili na veškeré situace, které nás mohou v průběhu nasazení potkat. Všichni vojáci z mé jednotky si uvědomují náročnost mise, která nás čeká. To, že situace opravdu není jednoduchá, potvrzují události z léta,“ konstatoval těsně před odletem kapitán Liška. „ Na přelomu července a srpna jsme byli v Afghánistánu na stáži. Přímo na místě jsme se tak seznámili s reálnými podmínkami. Víme, že to bude náročné, ale v rámci přípravy jsme udělali vše pro to, abychom tuto misi úspěšně zvládli,“ dodal kapitán Liška.

Střídání vojáků na Bagrámu bude ukončeno na konci října.

Text a foto: plk. Jana Růžičková

Fotogalerie

Nahoru