Home page > Aktuality > Armáda ČR zahájila střídání vojáků v operaci EU TM v Mali

Armáda ČR zahájila střídání vojáků v operaci EU TM v Mali

V pondělí 1. září bylo zahájeno střídání českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie EU TM v Mali. Prvních 20 vojáků z nové již 4. jednotky odletělo pod velením kapitána Michala Mamkina letounem Airbus do Bamaka, hlavního města Mali. Druhá část z celkem 38členné jednotky je bude následovat v polovině září.

Velitelem 4. úkolového uskupení AČR v Mali je kapitán Michal Mamkin ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Právě bučovičtí vojáci vystřídají v Mali kolegy ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic, kteří zde působí od počátku března tohoto roku. Většina vojáků z nové jednotky již působila v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo v Iráku.

„Výcviková mise EUTM bude moje druhé nasazení, první bylo s 2. jednotkou OMLT (výcvikový a poradní tým) v Afghánistánu v provincii Wardak, kde jsem působil nejprve jako styčný důstojník a potom jako velitel 5. mentorovacího týmu. Od mise EUTM očekávám získání nových zkušeností a zúročení výcviku se zaměřením na africký kontinent, kterým všichni příslušníci jednotky prošli od začátku roku 2014. Většina příslušníků jednotky už má za sebou mise v Afghánistánu, takže operační úkol, který máme plnit, pro nás nebude úplně neznámý,“ uvedl před odletem velitel jednotky kapitán Mamkin.

„Příprava byla zaměřena na ochranu velitelství, eskorty VIP osob a výjezdy jednotky týmu rychlé reakce QRF. Skupina mentorů (vojáků, kteří budou cvičit Malijce) měla výcvik zaměřený na těžké zbraně, které používají ozbrojené síly republiky Mali,“ dodal velitel s tím, že společná příprava celé jednotky byla zakončena kontrolou sladěnosti družstev s bojovou střelbou družstev a certifikačním cvičením ve Vyškově. „Jednotka vše splnila s výtečným hodnocením,“ zkonstatoval kapitán Mamkin.

Příslušníci 4. jednotky budou pokračovat v zabezpečení ochrany velitelství výcvikové mise EU TM v hlavním městě Bamaku, v provádění doprovodů osob a konvojů. Čtyři vojáci-instruktoři se dále budou na základně Koulikoro přímo podílet na výcviku malijských vojáků.

„I když se zdá, že situace v prostoru odpovědnosti je v současné době klidná, nikdo z jednotky v Africe zatím nebyl. Nejdůležitější pro nás tak nyní bude se přímo na místě co nejrychleji seznámit s prostředím, místními obyvateli a jejich zvyklostmi. Nejtěžší pravděpodobně bude se vyrovnat s klimatickými podmínkami,“ uvedl kapitán Mamkin.

Mandát pro působení ČR ve výcvikové misi EU TM v Mali, který byl původně schválen do 30. června 2014, byl prodloužen do konce roku 2014. Návrh na jeho prodloužení schválila vláda 28. dubna 2014, o měsíc později, 29. května jej podpořil Senát a následně 18. června Poslanecká sněmovna.

Text a foto: plk. Jana Růžičková

Fotogalerie

Nahoru