Home page > Aktuality > Armádní letoun přeravil ECMO tým za kriticky nemocným dítětem do Bratislavy

Armádní letoun přeravil ECMO tým za kriticky nemocným dítětem do Bratislavy

Ve středu 15.listopadu armáda přepravila specializovaný lékařský ECMO tým i s unikátním vybavením za ohroženým dítětem na Slovensko do Bratislavy. Armáda poprvé zprostředkovala rychlou přepravu osmičlenného ECMO týmu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze transportním letounem CASA C-295M, který odstartoval z kbelské ranveje dvacet minut po sedmnácté hodině a s novorozencem na palubě přistálo letadlo zpět ve Kbelích v 11 hodin večer.

 

Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) je metoda, která slouží ke kontrolované výměně plynů mimo organismus po nezbytně nutnou dobu, pokud tuto funkci nemohou vykonávat plíce. Touto výměnou plynů je míněno okysličování krve a odstraňování CO2. Používá se v případě, kdy selže klasická plicní ventilace. „Pacienti léčení pomocí ECMO patří do skupiny, u které se šance na přežití bez této terapie vyjadřují v jednotkách procent. Přežití novorozenců při zásahu těchto týmů je přitom více než 75 %,“ uvedl vedoucí jednotky intenzivní péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK Praha MUDr.Václav Vobruba, PhD.

Za indikaci a průběh ECMO podpory u všech pacientů je zodpovědný ECMO tým. Tvoří ho většinou 7 osob - dětský intenzivista (lékař pracující v oblasti intenzivní péče), kardiovaskulární chirurg, perfuzionista (má na starosti mimotělní oběh), instrumentářka a sestry specialistky. „Jde o úzkou skupinu specialistů, kteří vykonávají svou profesi a navíc jsou součástí ECMO týmu. Někdy je to nesmírně náročné, neboť jde o nenadálé zásahy, transport se připravuje během několika desítek minut. Zrovna dnes měl jeden z mých kolegů mimo zásah s ECMO týmem dvě náročné a plánované operace srdce.“ vysvětluje Václav Vobruba.

Zajištění leteckého transportu Armádou České republiky pro ECMO tým Všeobecné fakultní nemocnice v praxi umožňuje zkrátit na minimum dobu, než se dítě kriticky ohrožené na životě dočká zachraňující péče. Doposud k tomuto účelu Armáda poskytovala vrtulníky Mi-17 z pražské letecké základny. Jednalo se o vnitrostátní přepravu do vzdálenějších míst republiky, jako jsou Ostrava, Olomouc, Zlín a Brno.

Tento týden však poprvé ECMO tým vyrazil za hranice naší země, do slovenské Bratislavy. „Slovenští kolegové se na nás obrátili, neboť již neměli jiné možnosti záchrany života tříměsíčního novorozeněte. Dítě jsme v průběhu třicetiminutové operace napojili na ECMO podporu a posléze přepravili ve speciálním inkubátoru zpět do Prahy, kde zůstane připojeno na přístroji a pod naším dohledem zhruba týden. Cesta do Bratislavy trvala letounem CASA hodinu. Bez letecké podpory bychom jen stěží mohli život malé pacientce zachránit.“ dodal lékař.

Přeprava ECMO týmu prostřednictvím armády není nic neobvyklého. Podobný systém využívá například Švédsko nebo Německo. U nás tato spolupráce započala teprve nedávno. Počátkem února 2016 podepsali ministři zdravotnictví a obrany memorandum právě o poskytnutí vojenské letecké podpory pro přepravu ECMO týmu. Do té doby byli lékaři odsouzeni na pozemní transport.

 

Fotogalerie

Nahoru