Home page > Aktuality > Bezmála tři sta dětí základních škol zažili s letci branný den

Bezmála tři sta dětí základních škol zažili s letci branný den

Kbelští letci připravili v úterý 15.května poutavé branné dopoledne žákům základních škol. Téměř tři sta dětí se zúčastnilo akce Pochod. Na devíti stanovištích plnily různorodé úkoly, největším lákadlem byla prohlídka armádního vrtulníku Mi-8.

Bylo krátce před devátou hodinou a na letišti se to začalo hemžit dětma. 11 tříd ze tří pražských a jedné mimopražské školy, žáci 7, 8 a 9.tříd se zapojily do projektu Ministerstva obrany POKOS-Pochod. A kbelští vojáci si s přípravou dali skutečně záležet.

Školáci se v průběhu dne seznámili s prací hasičů, leteckých záchranářů, ale i zdravotníků. Na jejich stanovišti si mohli vyzkoušet mnoho praktických věcí. Pravidelně se ozývaly tóny písně Rolničky, rolničky. To zkušení instruktoři radili, jak správně poskytnout masáž srdce. Také se učili podávat správně umělé dýchání a fiktivně zachraňovali těžce raněného.

Součástí Pochodu  byla i chemická příprava, při níž si děti vyzkoušely ochranné masky. Se zaujetím žáci zkoušeli vojenskou výstroj a samozřejmě došlo i na zevrubnou prohlídku výzbroje. Školáky zaujaly hlavně samopaly.

V obležení dětí bylo stanoviště ornitologie a nesmírně atraktivní show připravili vojáci při ukázkách výcviku strážních psů. Braného dne se zúčastnili také zástupci sportovního střediska DUKLA, kteří pro děti připravili veslařský a střelecký trenažér.

Vzdělávací program Pokos se snaží prostřednictvím Armády České republiky přiblížit žákům například zákonnou povinnost obrany vlasti, poslání Armády České republiky, její úkoly nebo zahraniční mise. Snaží se u dětí rozvíjet fyzickou zdatnost a přirozenou touhu po vědění. Své znalosti si žáci ověřili při vědomostním kvízu.

„Prožili jsme na letišti naprosto úžasný den. Sednout si do vrtulníku, kterým létá prezident, to se nepoštěstí každému. Je s obdivem, jak dobrý vztah vojáci k dětem mají. Byli jsme na letišti skoro pět hodin a na nikom z nich není vidět únava. A že si dnes mákli, o tom není pochyb. Zaujmout patnáctiletou mládež, to je opravdu dřina a v takovém počtu, to je obdivuhodné.“ zhodnotil branný den ředitel jedné z škol Evžen Krob.

 

Fotogalerie

Nahoru