Home page > Aktuality > České vojáky na Sinaji ocenil velitel mise MFO

České vojáky na Sinaji ocenil velitel mise MFO

České vojáky na Sinaji ocenil velitel mise MFO kanadský generálmajor Denis Thompson. Při slavnostním nástupu na základně El Gorah, v rámci kterého došlo k předání operačního úkolu mezi dosavadním velitelem českého Úkolového uskupení podplukovníkem Zoltánem Zöldem a novým velitelem podplukovníkem Markem Pažúrem, předal generál Thompson třem končícím českým vojákům pamětní medaili MFO jako výraz poděkování za službu, kterou odvedli ve prospěch této mise.

Tito tři vojáci působili v předchozích 12 měsících přímo na velitelství mise MFO. Podplukovník Zöld byl v pozici asistenta pravou rukou náčelníka štábu celé mise. Jeho dva kolegové kapitán Radek Zámečník a kapitán Pavel Skalický působili ve štábu velitelství mise. První z nich v oblasti ochrany velitelství a druhý jako ženijní specialista.

„Mohli jsme sledovat, že i přes vaše značné pracovní vytížení při denním plnění úkolů MFO jste jako kontigent byli schopni významnou měrou přispívat k udržování pozitivního týmového ducha celého MFO,“ konstatoval generál Thompson a vyzdvihl význam zapojení českých vojáků v rámci mise MFO jako jeho velmi významného člena.

Dva z oceněných českých vojáků svou misi na Sinaji končí ve čtvrtek 11. září, kdy se vracejí do České republiky. Poslední se vrátí v listopadu. Na jejich pozicích je vystřídali noví kolegové pod vedením podplukovníka Marka Pažúra, který v České republice působí ve funkci zástupce velitele 212. taktické letky 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Čeští vojáci se na velitelství mise MFO střídají v ročních intervalech již od listopadu roku 2009.

Společně s nimi pokračuje v misi MFO také jedenáctičlenná již 2. letecká jednotka s letounem CASA, která působí na Sinaji pod velením podplukovníka Radima Ulricha od května tohoto roku. Příslušníci této jednotky zajišťují pozorovací lety nad egyptsko-izraelskou hranicí, přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO.

V současné době působí v misi MFO na 1673 příslušníků ozbrojených sil ze 14 zemí. Jejich úkolem je dohlížet na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

Text a foto: plk. Jana Růžičková

Fotogalerie

Nahoru