Home page > Aktuality > Členové TJ SPARTAK navštívili leteckou základnu v pražských Kbelích

Členové TJ SPARTAK navštívili leteckou základnu v pražských Kbelích

Nevšední den zažili v pondělí 9. října zástupci TJ SPARTAK z Police nad Metují. Navštívili vojenskou leteckou základnu v pražských Kbelích, vzlétnout prezidentský vládní letoun měli možnost sledovat ze vzdálenosti několik desítek metrů.   

Jak už to tak většinou bývá, zcela náhodně vznikla myšlenka, že by si zástupci sportovního centra z Police nad Metují udělali výlet na vojenskou leteckou základnu v pražských Kbelích. Není obvyklé, že by se civilisté procházeli po vojenském letišti. Exkurzi domluvil dlouholetý člen TJ SPARTAK, pracovní profesi navigátor 241.letky kapitán Vladimír Novotný, který jako druhý pilot lítá na letounech Airbus A-319 CJ už více než ……let. Právě letouny Airbus přepravují kromě vojáků také prezidenta republiky a vládní činitelé po celém světě.

V rámci exkurze na letišti Praha-Kbely měla padesátičlenná skupina možnost poznat pracovní zázemí mnoha profesí a místa, kam se člověk běžně nedostane.  Poličáci sledovali provoz a shon každodenního leteckého života, viděli prostory, odkud odlétá prezident a vládní činitelé, seznámili se s úkoly základny a jejím posláním. Ze vzdálenosti několika desítek metrů viděli startovat letadla a vrtulníky. 

Patrně největší zájem si zasloužila prohlídka prezidentského letounu Airbus A-319 CJ. Kapitán Vladimír Novotný detailně popsal počítačové systémy nebo nákladový prostor. Podrobný výklad dostali sportovci k celému letadlu a mnoho otázek padlo na téma motory, podvozkové nohy a jejich opotřebení, či jak je v letadle vyřešen toaletní systém. Vyprávění pilota letounu bylo nesmírně poutavé a zajímavé o to víc, že jej všichni zúčastnění znají dlouhá léta z jeho civilního života.

Návštěvníci měli možnost také srovnání dopravního a transportního letadla prohlídkou letounu Casa C-295 M . Samozřejmě posléze nechyběla ani prohlídka vrtulníků Mi-17 a W-3A Sokol. Během pětihodinové návštěvy u vojáků se sportovci dozvěděli mnoho zajímavých informací z armádního života. „Jsme nesmírně vděční, že jsme mohli základnu navštívit. Zdaleka by nás nenapadlo, že letecká základna zabezpečuje tolik různorodých úkolů, od přepravy vládních činitelů, až po provoz letecké záchranné služby.“ řekla na závěr vedoucí celé delegace………..  Pomyslnou tečkou za „leteckým“ dnem byla návštěva leteckého muzea ve Kbelích, které s vojenskou leteckou základnou sousedí. 

 

Text a foto:  Zuzana Špačková, tisková mluvčí 24.základny dopravního letectva Praha-Kbely

 

Fotogalerie

Nahoru