Home page > Aktuality > Další jednotka mise MFO na Sinaji ukončila své působení

Další jednotka mise MFO na Sinaji ukončila své působení

V neděli 28. května krátce po šesté hodině přistál na vojenském letišti v Praze-Kbelích vojenský letoun CASA C-295 s 14 vojáky na palubě. Po šesti měsících na Sinajském poloostrově, kde působili v rámci pozorovatelské mise MFO (Multinational Force and Observers), se vrátili zpět na domovskou základnu.

 

Celkem čtrnáct příslušníků letového a pozemního personálu 7. letecké jednotky CASA úkolového uskupení Armády České republiky MFO Sinaj pod velením podplukovníka Radima Ulricha, velitele 242. transportní a speciální letky 24.základny dopravního letectva v Praze-Kbelích, se po půlročním působení na Sinaji vrátilo zpět do české republiky. V jejich práci v zahraniční operaci bude dalších šest měsíců navazovat 8. jednotka.

„Jste již sedmou jednotkou, kterou po návratu z náročné mise na Sinajském poloostrově vítám. Rád bych vám vyjádřil obdiv a poděkování za to, jak dobře reprezentujete svou zemi i armádu.“ řekl nastoupené sedmé letecké jednotce CASA velitel kbelské základny plukovník David Klement.

7.letecká jednotka zabezpečovala monitorovací lety nad egyptsko-izraelskou hranicí, přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi dle požadavku MFO. Od počátku své činnosti uskutečnila ve prospěch mise MFO 190 letů, ve vzduchu strávili 275 hodin, přepravili 4156 osob a 173 tun materiálu.

„Práce našich pilotů a technického personálu je a byla doposud velmi pozitivně hodnocena z nejvyšších míst velení mise MFO. Zasloužené uznání sklízí nejen letoun CASA, ale zejména naše posádky díky dobrému výcviku a profesionálnímu a zodpovědnému přístupu. Věřím, že si naše posádky udrží tento kredit i nadále,“ dodal v závěru nástupu plukovník Klement.

Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise začala vysílat štábní důstojníky. Vláda České republiky schválila vyslání transportního letounu CASA do mise MFO 2. října 2013, následně potom tak učinily obě komory Parlamentu ČR. Letoun CASA působí na Sinajském poloostrově od 4. listopadu 2013. V současné době tak na Sinaji působí celkem 18 českých vojáků, 3 ve štábu mise MFO a 15 příslušníků letového a pozemního personálu s letounem CASA. 

foto: David Foltýn

Fotogalerie

Nahoru