Home page > Aktuality > Dny NATO v Ostravě lákají na letová vystoupení i ukázky bojového nasazení

Dny NATO v Ostravě lákají na letová vystoupení i ukázky bojového nasazení

O víkendu 16. - 17. září se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě uskuteční již 17. ročník Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Důležitým partnerem této největší bezpečnostní přehlídky v Evropě je již tradičně Armáda ČR.

K vrcholům letošního programu bude patřit nová sestava kapitána Ivo Kardoše s nadzvukovým letounem JAS 39 Gripen. Diváci na mošnovském letišti, ale také u televizních obrazovek a na internetovém streamu, budou mít možnost na vlastní oči zhlédnout umění českého display pilota, za které získal na Royal International Air Tatto ve Fairfordu cenu za nejlepší zahraniční ukázku a na 70. leteckém dnu v Yeoviltonu byl oceněn za nejhezčí leteckou ukázku v kategorii letounů.

vojice bitevníků L-159 ALCA předvede vedle své sestavy také palebnou podporu pozemních jednotek za pomoci předsunutých leteckých návodčí. Piloti vrtulníků Mi-24 a Mi-171 předvedou vyšší techniku pilotáže a ukáží záchranu pilota pomocí svých strojů. Zapojí se také do dynamických ukázek pozemních jednotek.

Kromě letounů JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, vrtulníků Mi-24 a Mi-171 se na mošnovském letišti představí i další prostředky z výzbroje Vzdušných sil Armády ČR. K vidění tak bude vrtulník W-3A Sokol, dopravní letouny Airbus A-319 CJ, transportní letoun Casa C-295M, letouny L-410 a JAK-40. Program doplní seskoky výsadkářů.

Zajímavý program se nebude odehrávat jen ve vzduchu, ale i na zemi. Návštěvníci se například mohou těšit na komplexní dynamickou ukázku, jejímž námětem bude obsazení důležitého mostu a zničení základny povstalců mechanizovanou četou vyzbrojenou bojovými vozidly pěchoty BVP-2, tankem T-72M4CZ a dalšími prvky bojové podpory a bojového zabezpečení.

Během víkendových Dnů NATO se veřejnosti představí i příslušníci aktivní zálohy. Průzkumná rota 102. průzkumného praporu provede léčku na vozidlo, ze kterého následně získá důležité materiály a zmocní se VIP osoby. Své schopnosti předvede i pěší četa aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Ostrava.

Chybět nebudou ani statické ukázky, ve kterých se budou prezentovat hlavní složky Armády ČR, Vojenské policie i dalších součástí resortu obrany. Vojenský historický ústav například ukáže nový přírůstek – druhoválečný americký lehký tank M3A1 Stuart, Hradní stráž zase předvede doprovod chráněné osoby a ovládání motocyklů ze své výbavy.

 

Text: podplukovník Jindřich Plescher a kapitánka Jana Samcová

Foto: kapitánka Zuzana Špačková

Fotogalerie

Nahoru