Home page > Aktuality > Generálporučík Josef Bečvář navštívil české vojáky na Sinaji

Generálporučík Josef Bečvář navštívil české vojáky na Sinaji

Ve středu 19. srpna navštívil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář vojáky působící na Sinajském poloostrově v rámci operce MFO (Multinational Force and Observers).

 

Spolu s ním za vojáky zavítal také poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a člen výboru pro obranu Václav Klučka, arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka, přidělenec obrany České republiky v Egyptě plukovník Jiří Ludva a velitel 24. základny dopravního letectva plukovník David Klement.

 

4. letecká jednotka zde od letošního 18. května, kdy převzala plnění operačního úkolu, nalétala již více než 140 letových hodin, přepravila na 2 710 osob a 61 tun nákladu. „Naši činnost lze rozdělit zejména na přepravní lety pro potřeby MFO zejména do Káhiry, Tel Avivu a Sharm Al Sheiku, přepravní lety mezi základnami MFO a pozorovací lety v prostoru smluvně stanovených zón s komisaři kontrolujícími dodržování mírových dohod,“ uvedl podplukovník Michal Javůrek, který poté zmínil i další schopnosti jednotky například v případě potřeby speciální letů MEDAVAC (zdravotnická evakuace) či schopnost plnění úkolů v noci s prostředky NVG (noční vidění).

 

Kardinál Duka pro vojáky mezinárodního kontingentu celebroval v kapli na základně El – Gorah mši svatou. Poněkud netradičně na naše podmínky ji s ohledem na národnostní složení jednotek sloužil ve španělštině a angličtině.

 

„Na vaši práci jsem zde slyšel jen slova chvály a uznání vašich profesionálních výkonů, které zde v náročných klimatických i bezpečnostních podmínkách odvádíte. Velmi si cením především iniciativy, se kterou přistupujete k řešení problémů,“ poděkoval vojákům generál Bečvář a dodal: „Vaše činnost zde je pro nás nejlepším zdrojem zkušeností z praktického použití dopravního letectva v náročných podmínkách mezinárodního prostředí.“

 

Nezávislá mezinárodní organizace MFO – Multinational Force and Observers (Mnohonárodní síly a pozorovatelé)

Je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem, vznikla v dubnu 1982. Ředitelství MFO sídlí v Římě a její pobočky jsou v Káhiře a Tel Avivu. V současné době pak působí v rámci MFO přímo na Sinaji příslušníci ozbrojených sil dvanácti států: Austrálie, České republiky, Kanady, Kolumbie, Fidži, Francie, Norska, Itálie, Nového Zélandu, USA, Uruguaje a Velké Británie v celkovém počtu 1667 osob. V podstatě se jedná o brigádní úkolové uskupení s vlastním leteckým a námořním elementem. Naši vojáci se jí účastní od listopadu 2009, kdy Česká republika vyslala tři důstojníky do štábu velitelství operace na základně El – Gorah. K nim pak od listopadu 2013 přibyla i letecká jednotka v počtu 14 osob s jedním letounem C-295M CASA.

Text a foto: plk. Jan Šulc, GŠ

Fotogalerie

Nahoru