Home page > Aktuality > Kbelská letecká základna zajišťuje přepravu mládeže na olympijské hry

Kbelská letecká základna zajišťuje přepravu mládeže na olympijské hry

Vstříc svému snu přepravil v sobotu 22.července armádní letoun Airbus A-319 CJ 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích výpravu čítající 76 mladých sportovců. Ti odletěli z kbelského letiště na Evropský olympijský festival mládeže (EYOF), který se koná v maďarském Györu ve dnech 22. až 30. července.

Letní a Zimní evropský olympijský festival mládeže představuje vrcholnou událost mladých sportovců ve věku 14 až 18 let. Tyto akce se konají ve dvouletých cyklech a vždy v lichých letech z iniciativy Asociace evropských olympijských výborů (EOV). Iniciátorem a zakladatelem tzv. malých olympijských her dorostenců „starého kontinentu“ se stal na počátku 90. let minulého století současný prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Letní sporty měly soutěžní premiéru v roce 1991 v Bruselu, zimní o dva roky později v Aostě – v obou případech ještě pod starým názvem EYOD (European Youth Olympic Days).

„Olympijské hry mládeže je mimořádná událost. Naše letouny už nejednou přepravovaly zlatou medaili. Přeji i letošní výpravě, aby byla ve svém sportovním úsilí co nejúspěšnější a dovezla si krom nových zkušeností také ocenění v podobě medaile.“ popřál mladým sportovcům velitel letecké základny plukovník David Klement.

Na letních festivalech startuje okolo 2500 účastníků ze 45 – 48 zemí, v zimě dosahuje účast 1300 aktérů ze 40 – 45 států. K pravidelným hostům těchto soutěží a současně k velkým fanouškům patří i významní státníci a politici. Jsou mezi nimi třeba čestný prezident Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch či současný prezident MOV Jacques Rogge, v minulosti EYOF či EYOWF navštívila dokonce britská královna Alžběta II., monacký princ Albert nebo mnozí další prezidenti, premiéři a ministři evropských zemí.

Česko bude mít v Györu zastoupení v judu, rychlostní kanoistice, plavání, silniční cyklistice, tenisu, sportovní gymnastice, atletice, ženském basketbalu a mužském volejbalu. V šestnáctičlenném týmu atletů nechybí patnáctiletý Tomáš Kratochvíl, jenž v červnu na Olympiádě dětí a mládeže v Brně překonal v dálce skokem dlouhým 724 centimetrů 75 let starý národní rekord v kategorii starších žáků. Medailovou nadějí je i Barbora Malíková, která v patnácti letech vyhrála čtvrtku na mistrovství republiky dospělých a ve stejné disciplíně zazářila i na mistrovství světa do 17 let, kde získala zlato v národním rekordu 52,74 sekundy.

.
.

Fotogalerie

Nahoru