Home page > Aktuality > Ke tří denní holčičce vyslala armáda vrtulník, který přepravil ECMO tým

Ke tří denní holčičce vyslala armáda vrtulník, který přepravil ECMO tým

Záchrana těžce nemocného teprve tří denního dítěte proběhla díky spolupráce lékařů a vojáků. Ti v pondělí 12.února vypravili do Ostravy vrtulník Mi-17, aby se lékařský tým dostal včas k těžce nemocné holčičce. Letos to byla teprve druhá akce svého druhu. Rovněž do Ostravy a rovněž k dítěti v kritickém stavu. 

Specializovaný pětičlenný lékařský ECMO tým i s unikátním vybavením dorazil na kbelské letiště po půl sedmé večer. Během pár minut zdravotníci společně s personálem letiště nainstalovali do vrtulníku Mi-17 technické zařízení a ve tři čtvrtě na sedm vrtulník startoval ze kbelského letiště. Zdravotníci letěli do Ostravy k třídennímu dítěti, který má zánět plic a je v kritickém stavu. V Ostravě  musí dítě připojit na takzvané ECMO, které umožňuje dočasně nahradit funkci plic a srdce, než zabere antibiotická léčba.

„Byli jsme požádání o zavedení extrakorponální membránové oxygenace (ECMO) u třídenního, těžce hypoxického dítěte v ostravské nemocnici, které bylo v kritickém stavu. Dítě již nebylo možné ventilovat běžnými konvenčními metodami. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu jsme požádali armádu o letecký transport, který je bezesporu daleko rychlejší, což dítěti výrazně zvyšuje šance na přežití.“ uvedl kardiovaskulární chirurg MUDr. Tomáš Grus, PhD z II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie VFN a 1.LF UK Praha.
Dítě bylo ve stavu dechové nedostatečnosti, selhávalo po stránce okysličování a mělo problémy s krevním oběhem. Současný konzervativní způsob léčby, to znamená plicní ventilace a maximální farmakologická podpora, přestával být dostatečný. Příčinou tohoto stavu byla akutně vzniklá respirační choroba (výrazná progrese onemocnění způsobující těžkou respirační insuficienci).

Za indikaci a průběh ECMO podpory u všech pacientů je zodpovědný ECMO tým. Tvoří ho většinou 5 osob - dětský intenzivista (lékař pracující v oblasti intenzivní péče), kardiovaskulární chirurg, kardiolog, perfuzionista (má na starosti mimotělní oběh), instrumentářka a sestry specialistky. Jde o úzkou skupinu specialistů, kteří vykonávají svou profesi a navíc jsou součástí specializovaného ECMO týmu.

Zajištění leteckého transportu Armádou České republiky pro ECMO tým Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v praxi umožňuje zkrátit na minimum dobu, než se dítě kriticky ohrožené na životě dočká zachraňující péče. Přeprava takzvaného ECMO týmu  armádou je běžná třeba ve Švédsku nebo Německu. V České republice je možná teprve krátce. Memorandum o spolupráci podepsali ministři obrany a zdravotnictví v únoru 2016.

Text: kpt. Zuzana Špačková

Foto: MUDr. Tomáš Grus, mjr. Aleš Vítek

Fotogalerie

Nahoru