Home page > Aktuality > Letecká základna v pražských Kbelích má nový hangár

Letecká základna v pražských Kbelích má nový hangár

V úterý 5. září se uskutečnilo slavnostní otevření hangáru číslo 2 u 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely. Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci MO,  představitelé AČR a řada dalších významných hostů.

„Kbelské letiště si bude příští rok připomínat stoleté výročí svého vzniku. Mám radost, že se nám v nejvyšší možné míře daří letiště modernizovat například výstavbou nového hangáru a  poskytnout technickému personálu takové pracovní podmínky, které vyhovují dnešním požadavkům.“ řekl náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové Ministerstva obrany Pavel Beran

Nový hangár byl postaven ve spolupráci s firmou DAICH spol s.r.o, která podniká ve stavebnictví již od roku 1991. Samotná realizace stavby trvala zhruba jeden rok. Firma začala se stavbou 25.srpna loňského roku a její ukončení proběhlo letos 13. července. Na rozdíl od předešlého hangáru, který byl pořizován čistě jako mobilní hangárové stání, tento má řadu předností.

Na výstavbu haly byly použity moderní materiály, má zesílené připojení přívodu elektrické energie, které umožňuje napájet letoun Airbus A-319 CJ ze stacionárního zdroje. Hangár má zesílenou podlahu, aby unesla letoun o hmotnosti 70 tun. Od té první haly se liší také požárním detekčním systémem s výnosem na pracoviště operačního dozorčího. Je to jen malý výčet parametrů, jejichž použití usnadní technickému personálu letiště provádět údržbu na obou letounech Airbus A-319 CJ souběžně. Samozřejmě se s halou počítá k využití pro údržbu i dalších letounů z domovské kbelské základny.

„Dnešním dnem tak technickému personálu odpadá plánování prací, jež se nedají uskutečnit na venkovních plochách jako je tmelení, lakování nebo výměna vnějších částí, například oken. A v neposlední řadě, dnešním dnem také odpadá náročný proces odmrazování při nepřízni počasí, neboť hala bude chránit letouny před povětrnostními vlivy, zejména před kroupami, jejichž působení dokáže letounům způsobit nemalou újmu.“ uvedl velitel vzdušných sil Jaromír Šebesta.

„Chtěl bych poděkovat všem, kterých se celá výstavba bezprostředně dotýkala za toleranci, pochopení a vstřícnost řešit problémy spojené s výstavbou této haly. Chtěl bych také poděkovat všem svým spolupracovníkům a kolegům a to z řad ministerstva obrany, jakož i Armády České republiky, kteří odvedli opravdu velký kus práce. Nezbývá mi než popřát personálu letiště spokojené  užívání hangáru, který velmi napomáhá řešit a standardizovat služby spojené s opravou a údržbou letounů.“ dodal na závěr generál Šebesta.

 

 

 

 

  

Fotogalerie

Nahoru