Home page > Aktuality > Leteckou záchrannou službu na jihu Čech převzala armáda

Leteckou záchrannou službu na jihu Čech převzala armáda

V neděli 1. ledna ráno se zhruba 8 hodin a 20 minut v Bechyni na stanovišti Letecké záchranné služby rozezněla siréna ohlašující zásah. Armádní vrtulník W-3A Sokol s osádkou a přiděleným volacím znakem jihočeské Letecké záchranné služby – Kryštof 13 šel poprvé do vzduchu.

„Na odstartování máme od obdržení signálu normu 4 minuty. Zvládáme to ale rychleji. Dnes jsme byli ve vzduchu za necelé tři minuty. Dalších 8 minut nám pak trval let do Písku,“ přibližuje první ostrý start z Bechyně podplukovník Petr Smik z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, který dnes seděl v kabině na pozici kapitána vrtulníku a zároveň je i jedním z nejzkušenějších pilotů létajících na armádních vrtulnících W-3A Sokol pro leteckou záchrannou službu.

„Od pozemní zdravotnické záchranné služby jsme převzali starší ženu v kritickém stavu po pádu z třetího patra domu. Bylo nezbytné zajistit její co nejrychlejší přesun na traumacentrum nemocnice v Českých Budějovicích,“ upřesnil později během dne situaci lékař a zároveň náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny plukovník Zdeněk Pašek, který spolu s Janou Šámalovou tvořil zdravotnickou část osádky během prvního letu z Bechyně.

Zpět ze zásahu se Sokol do Bechyně vrátil krátce před desátou hodinou. Na ploše před hangárem jej již očekával náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, který se rozhodl hned první den ostrého provozu stanoviště navštívit a zcela neformálně pozdravit zde sloužící vojáky. „Zrovna když jsem ráno přijížděl, tak vrtulník po návratu ze zásahu dosedal. Když vidíte, jak z něj vychází lékař, pilot a ostatní členové osádky tak, musím říct - měl jsem hezký pocit, že jsme to zvládli a letecká záchranná služba je pro Jihočeský kraj plně funkční," okomentoval později pro média situaci generál Bečvář a dodal: „Museli jsme rychle reagovat na rozhodnutí vlády, a proto bych chtěl poděkovat všem za to, že se dílo podařilo. Nebyl to rozhodně malý úkol, ale jsem rád, že leteckou záchrannou službu zajišťujeme. Je to jedna ze schopností, které armáda potřebuje, a tímto vlastně také vracíme investice vložené do našich schopností zpět občanům ČR.“

Zároveň popřál Krištofu 13 do dalších let: „Ať vždy včas a dobře doletíte a ať je co nejméně zraněných pacientů, kteří budou potřebovat vaši pomoc.“

Text a foto: plk. Jan Šulc, GŠ

Fotogalerie

Nahoru