Home page > Aktuality > Mezi vojenskou a státní policií to klape, ukázalo týdenní cvičení v Hradišti

Mezi vojenskou a státní policií to klape, ukázalo týdenní cvičení v Hradišti

Tři desítky vojenských policistů a sto příslušníků Policie ČR se tento týden zúčastnilo cvičení zaměřeného na výcvik přežití ve ztížených podmínkách. Ve vojenském újezdu Hradiště si tak na dno svých sil sáhli vojáci z pohotovostního oddělení Velitelství Vojenské policie Tábor a příslušníci krajských pořádkových jednotek Policie ČR.

V pondělí armádní vrtulník Mi-17 ve vojenském újezdu vysadil devatenáct příslušníků pohotovostního oddělení. Měli jasný úkol - osvobodit a zachránit zadržovanou osobu. Po celý týden byly zasahující týmy odkázány jen na sebe bez možnosti zásobování či poskytnutí jakékoli podpory. Vojenští policisté během cvičení strávili čtyři noci venku při teplotách pohybujících se mezi -5 až -9°C a překonali vzdálenost až 65 km. Jejich činnost monitorovalo a koordinovalo operační centrum.

Během dvou dnů se tým dvanácti „pohotováků“ přesunul k objektu se zadržovanou osobou. Po získání potřebných informací, kdy budovu pozorovali, provedli zákrok a osobu osvobodili. Následně se přesunuli na předem domluvené bezpečné místo, aby osvobozeného předali a díky spolupráci s 24. základnou dopravního letectva Praha - Kbely odletěli.

„Cvičení prověřilo vzájemnou spolupráci mezi jednotkami obou resortů při plnění úkolů v zimních podmínkách a v těžko přístupném terénu,“ uvedl náčelník pohotovostního oddělení Velitelství Vojenské policie Tábor major Lubomír Štarha.

Příslušníci krajských pořádkových jednotek Policie ČR procvičovali činnosti spojené s ochranou státní hranice a v rámci námětu procvičovali pátrací a vyhledávací operace po osobách a věcech. K tomuto úkolu příslušníci Policie ČR využívali celou řadu prostředků, jako jsou například čtyřkolky se sněžnými pásy, termokamery či trekovací zařízení včetně monitorovacích vozidel.

Text a foto:  mjr. Lenka Haberová, Hlavní velitelství Vojenské policie

Fotogalerie

Nahoru