Home page > Aktuality > Ministr obrany Martin Stropnický zavítal k letcům do Kbel

Ministr obrany Martin Stropnický zavítal k letcům do Kbel

V pondělí 13. února zavítal ministr obrany Martin Stropnický do pražských Kbel na svou první oficiální návštěvu 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Letecká základna není pro ministra obrany Martina Stropnického zcela neznámá. Přepravních služeb základny ministr využívá od roku 2014, kdy byl na konci měsíce ledna zvolen do funkce ministra obrany. Krom toho na konci loňského roku otevíral společně s personálem kbelské základny Leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji. Ovšem od svého zvolení do funkce zná ministr základnu a její personál pouze jako cestující. Dnešní den věnoval oficiální návštěvě a ta byla zaměřena na celkovou prohlídku letiště a jejího zázemí.

O organizaci, struktuře a hlavních úkolech základny informoval ministra velitel letecké základny plukovník David Klement. Ministr se dotazoval na stav letecké techniky i průběh školení leteckého personálu. Po té se ministr seznámil také s pracovištěm plánovacího oddělení, které zajišťuje celý proces jednotlivých letů nebo pracoviště letištní provozní hmoty. Velmi působivá byla návštěva stanoviště řídící letového provozu. „Během některého letu se pan ministr zmínil, že ještě nikdy nenavštívil řídící věž. Proto jsme do programu zařadili právě toto místo.“ uvedl plukovník Klement a dodal: „Ale ukázali jsme mu také místa, která nás nesmírně tíží. Některé budovy jsou z dvacátých let, kdy se datuje vznik kbelského letiště a dnes jsou tyto budovy v dezolátním stavu. Jedná se například o stanoviště pro pohonné hmoty nebo sklady.“

Ministra během jeho návštěvy na kbelském letišti doprovázeli novináři, které zajímala budoucnost dvou letounů Jak-40, jež budou z provozu vyřazeny v průběhu tří let a jejich adekvátní náhrada. "Přiznám se, že vždy budu pro náhradu v kategorii takzvaných zelených letadel, to znamená letadel, která jsou v první řadě pro vojenské použití, ale mají i možnost převážení pasažérů," řekl ministr. Tyto  schopnosti mají teď čtyři armádní stroje CASA C-295 M. Zároveň ministr vyzdvihl variabilitu těchto letounů zejména jejich použití pro program MEDEVAC (medical evacuation) pro převoz pacientů a raněných.

 

Martin Stropnický je ve funkci ministra obrany od konce ledna 2014. Od té doby jej ve vzduchu doprovází právě posádky kbelské základny. Nejdál byl ve Washingtonu, v Rio de Janeiru, Tokyu nebo africkém Bamaku. Jako správný ministr si zkusil veškerou vojenskou techniku. Na svých cestách využíval nejen moderní Airbus A-319 CJ, Chalenger Cl 601, transportní letoun CASA C-295 M, ale i zastaralejší letoun Jak - 40 nebo malý turbolet L -410. V rámci České republiky jej přepravovaly vrtulníky Mi-8 a Mi-17. Na svou leteckou premiéru s ministrem stále čeká vrtulník W- 3A Sokol.

 

Fotogalerie

Nahoru