Home page > Aktuality > Na leteckém dni v Rakovníku byl o armádu velký zájem

Na leteckém dni v Rakovníku byl o armádu velký zájem

V sobotu 11. června se v Rakovníku konal letecký den, který uspořádal místní aeroklub k oslavám 70. výročí založení letiště v areálu Na Doubravách. Během celodenního bohatého programu, který zahrnoval jak řadu unikátních leteckých vystoupení, tak i bohaté doprovodné pozemní ukázky, byl velký zájem také o expozici Armády České republiky.

 

Ostatně letiště samo je historicky do značné míry spojeno i s rozvojem brannosti v regionu, když se o jeho rozšíření v 50. letech významnou měrou zasloužil i tehdejší Svazarm. Kromě významné základny motorového i bezmotorového sportovního létání se zde cvičili také parašutisté a od Svazarmu bylo tehdy blízko i k neformální spolupráci s armádou, jejíž posádka byla v Rakovníku zrušena na konci roku 2013 po redislokaci 152. ženijního praporu a Samostatné záchranné roty do posádky Bechyně.

„Armáda plánuje návrat do Rakovníka,“ připomenul v úvodním vystoupení při zahájení leteckého dne 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun a dodal: „Během následujících let zde v kasárnách postupně znovu vznikne jednotka o síle praporu, proto i dnešní ukázky na tomto leteckém dni jsme pojali symbolicky jako první návrat vojáků do Rakovníka.“

A návrat, o který se tentokrát postarali především vojáci 4. brigády rychlého nasazení spolu s příslušníky Vzdušných sil AČR, to byl vskutku reprezentativní. O zahajovací průlet se postarala dvojice letounů JAS-39 Gripen z čáslavské 21. základny taktického letectva. Na programu byl i seskok armádních výsadkářů z vrtulníku Mi-17 z 24.základny dopravního letectva či ukázka záchrany osob a jejich přepravy v podvěsu na laně pod vrtulníkem. Vojenská část letového programu ovšem byla jen doplňkem k řadě civilních vystoupení, v nichž hrála prim historická letadla spojená s tímto letištěm, ale objevilo se v ní i mnoho dalších unikátů, ať již se jednalo například o restaurovaný Baťův letoun Lockheed Model 10 Electra, legendární druhoválečný Spitfire, předválečnou turistickou Pragu E 114 Air Baby či o vystoupení leteckých akrobatů na motorových strojích i větroních.

Pozemní ukázka pak za Armádu ČR zahrnovala nejen prezentaci ručních zbraní a vybavení příslušníků 4. brigády rychlého nasazení, ale také statickou ukázku 11 kusů vojenské techniky včetně tří modifikací kolového obrněného transportéru Pandur, lehkého obrněného vozidla Iveco či bojového vozidla Kajman určeného pro výsadkáře. Chybět nemohla ani dynamická ukázka boje zblízka Musado, která sklidila potlesk a uznání diváků. S ohledem na probíhající nábor do armády pak na místě nemohl chybět ani rekrutační stánek příslušníků Agentury personalistiky AČR.

Celkem se na realizaci této akce podílelo na 60 vojáků, kterým byl odměnou úsměv a nadšení dětí i zájem dospělých návštěvníků. Kromě vojáků se na zemi představili se svojí technikou také hasiči či členové vojenských historických klubů a milovníci auto veteránů. Celkově se letecký den v Rakovníku i díky počasí a příjemné, pohodové až takřka rodinné atmosféře, velmi vydařil.

 

Text a foto: plk. Jan Šulc, GŠ

 

Fotogalerie

Nahoru