Home page > Aktuality > Přílet vrtulníku, výstřel z děla a pět stovek spokojených dětí. To byl POKOS v Základní škole Králův Dvůr

Přílet vrtulníku, výstřel z děla a pět stovek spokojených dětí. To byl POKOS v Základní škole Králův Dvůr

Poprvé se do projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) zapojili také vojáci z 24. základny dopravního letectva. A jak jinak by mohli letci upozornit na svůj příjezd, než příletem vrtulníku W-3A Sokol. Děti jej vyhlíželi už od samotného rána.

 

Pokos – vzdělávací program Ministerstva obrany - zavítal ve čtvrtek 12. května do ZŠ a MŠ Králův Dvůr. O stylové zahájení se postarali dělostřelci z Jinců, kteří na úvod vystřelili z děla.  Pro téměř pět stovek žáků připravili letci zhruba dvacet stanovišť. Největším lákadlem pro děti byl vrtulník W-3A Sokol, vojenská Tatra nebo hasičský vůz ACTROS. Vojenská technika zaujala nejen nejmenší, ale i řadu náhodných kolemjdoucích, u kterých příjezd vozidel vzbudil pozornost.

 

„Mohl jsem si sednout do kabiny vrtulníku, až budu velký, stane se ze mě pilot.“ sděloval žák druhé třídy dojmy svým spolužákům. „A prý si budeme moci sáhnout i na samopal," netajil se svým nadšením osmiletý chlapec. Všechny děti byly celodenním programem velmi okouzlené, jen těžko hodnotily, co se jim líbí ze všeho nejvíce.

 

Školáci se v průběhu dne seznámili s prací hasičů, leteckých záchranářů, ale i zdravotníků. Na jejich stanovišti si mohli vyzkoušet mnoho praktických věcí. Pravidelně se ozývaly tóny písně Rolničky, rolničky. To zkušení instruktoři radili, jak správně poskytnout masáž srdce. Také se učili podávat správně umělé dýchání.

 

Součástí POKOSu  byla chemická příprava, při níž si děti vyzkoušely ochranné masky. Se zaujetím žáci zkoušeli vojenskou výstroj a samozřejmě došlo i na zevrubnou prohlídku výzbroje. Školáky zaujaly hlavně samopaly. „Člověk by očekával, že budou vojáky více fascinováni chlapci než děvčata. V Králově Dvoře projevila děvčata velký zájem o zbraně a se zaujetím poslouchala přednášku o práci vojáka nejen u nás, ale i v zahraniční misi.“ řekl velitel letecké základny plukovník David Klement.

 

V obležení dětí byla i ornitologická stanice se sokoly a ukázky výcviku strážních psů. Základní dovednosti vojáka předvedli zkušení instruktoři při boji zblízka. Mimo to vojáci pro děti připravili též sportovní stanoviště jako veslařský trenažér nebo překážkovou dráhu.

 

Pokos se snaží prostřednictvím Armády České republiky přiblížit žákům například zákonnou povinnost obrany vlasti, poslání Armády České republiky, její úkoly nebo zahraniční mise. Snaží se u dětí rozvíjet fyzickou zdatnost a přirozenou touhu po vědění. Děti se na Den s armádou důkladně připravovaly celý měsíc, kdy vedení školy vyhlásilo soutěž Co je to Armáda. V rámci této soutěže měli žáci zpracovat  a obhájit projekt. Vyhlášení soutěže i celému dni přihlíželi vzácní hosté v čele se senátorem parlamentu ČR Jiřím Oberfalzerem a předsedou výboru pro obranu Davidem Kádnerem.

Fotogalerie

Nahoru