Home page > Aktuality > V letošním roce navštívilo leteckou základnu 2257 dětí

V letošním roce navštívilo leteckou základnu 2257 dětí

Vojenské letiště je oblíbeným místem malých i starších dětí. Leteckou základnu navštěvují nejen děti z okolních škol. Největší vzdálenost do Kbel urazili děti Brna.

Vojenská letecká základna organizuje exkurze pro školní zařízení každé úterý a středu v dopoledních hodinách. Děti mají možnost poznat pracovní zázemí mnoha profesí a místa, kam se běžně obyčejný člověk jen tak nedostane. Mají možnost vidět provoz a shon každodenního leteckého života, seznámit se s úkoly základny a jejím posláním. Ze vzdálenosti několika desítek metrů vidí startovat letadla a vrtulníky.

„Exkurze většinou organizujeme od půli dubna do konce října. Letos jsme pro velký zájem začali už v půli března a poslední dětské návštěvníky jsme hostili v prosinci, kdy jsme pro děti zaměstnanců připravili Mikulášskou besídku.“ uvádí velitel letecké základny plukovník David Klement. Letiště je oblíbenou destinací pro malé i starší děti. Svědčí o tom i skutečnost, že už dnes má základna rezervované všechny termíny až do konce června příštího roku.

Děti čeká na letišti vždy nesmírně poutavý program. Během dopolední návštěvy shlédnou ukázku práce psovodů, ukázku ptactva, prohlédnou si hasičskou jednotku a pochopitelně letadla a vrtulníky. „Ke každé skupině přistupujeme individuálně, dle věku a zaměření dětí uzpůsobujeme též samotný výklad. Například studentům z technických nebo přímo leteckých škol jako jsou ČVUT, Letecká škola v Kunovicích nebo Střední průmyslové školy se věnuje zkušený technik a výklad je odborný, o menší děti se stará tisková mluvčí, kaplan nebo vrchní praporčík.“ dodává plukovník Klement.

V letošním roce navštívili leteckou základnu děti nejen z Prahy, ale také z Poděbrad, Slaného, Cerhovic, Milovic, z Králova Dvora, ze Zbiroha, z Mladé Boleslavi nebo z Pardubic. Nejdelší cestu urazili děti z Brna a děti z Police nad Metují. 

Mimo školní zařízení přijíždějí na prohlídku letecké základny též skupiny mladých dobrovolných hasičů z různých koutů republiky a zajímá je zejména práce letištních hasičů. V letních měsících využívají možnosti prohlídky letecké základny tábory, skauti, sportovní kempy nebo mateřská centra. Většinou si pro výlet do Prahy vyhraní celý den a spojí to s návštěvou hlavního města, případně se zaměří jen na letectví a pokračují v sousedním kbelském muzeu.

Mimo to se v letošním roce základna podílela též na organizaci Dětského dne pro děti hospitalizované ve Fakultní nemocnici Motol a častokrát mohli děti zaznamenat červenobílý vrtulník kbelské letecké základny na mnoha dětských dnech napříč republikou, kde byla jeho statická ukázka příjemným zpestřením programu.

 

 

 

Fotogalerie

Nahoru