Home page > Aktuality > Vojákům Dukly, kteří patří mezi mistry světa, začal armádní výcvik v bojovém vrtulníku

Vojákům Dukly, kteří patří mezi mistry světa, začal armádní výcvik v bojovém vrtulníku

Mají po úspěšné sezóně a příprava na další ještě nezačala. To je pravý čas, aby slavní dukláci splnili závazky vůči armádě. K již pravidelnému každoročnímu vojenskému výcviku tentokrát patřilo i seznámení s dvoumotorovým bitevním vrtulníkem Mi-35/24 V ze základny v Náměšti nad Oslavou.

Jedná se o stroj, který je určený pro přímou podporu pozemních jednotek, ničení tanků a obrněných cílů, ale také k přepravě osmi osob nebo 1500 kilogramů materiálu v nákladovém prostoru.

Možnost usednout do bitevníku na vojenském letišti v pražských Kbelích měli tři letošní mistři světa vodáci praporčíci Martin Fuksa a Josef Dostál a oštěpařka kapitánka Barbora Špotáková.

„Dělá se mi špatně i na řetízáku,“ vtipkoval dvoumetrový kajakářský šampion Pepa Dostál. Nicméně do stroje nasedl jako první a když se po půlhodině vrátil na letištní plochu, už nežertoval. „Při útoku směrem dolů mi nebylo vůbec do smíchu, ale nejvíc nevolno se mi udělalo, až když jsem vystoupil na pevnou zem,“ přiznal poté, co se vysoukal z letounu, který nedávno účinkoval na Dnech NATO v Ostravě.

Ani Martin Fuksa neměl z letu Alienem, jak vrtulníku říká posádka podle hororové příšery z filmů Vetřelec vyobrazené na jeho povrchu, právě příjemné pocity. „Dělali jsme náklony a různé bojové pozice. Byla to ale dobrá zkušenost a skvělý zážitek,“ usmíval se.

Světová rekordmanka po přistání zatoužila při případné další šanci usednout do pilotní kabiny: „V kabině vrtulníku to musí být určitě lepší než vzadu. Jen ty náklony… Trochu se mi při nich zvedal kufr,“ přiznala trojnásobná olympijská medailistka.

Létalo se cestovní rychlostí 250 km/hod, při obratech klesala zhruba na stovku. Sportovci se dostali do výšky 700 metrů, ale většinu půlhodinového letu poblíž Prahy strávili ve výšce 350 metrů.

Od pondělí 9. října do úterý 10. října pokračuje odborný výcvik, stejně jako předchozí roky, v kasárnách Dědice a přilehlém vojenském výcvikovém prostoru Březina za účasti všech 28 vojáků-armádních sportovců Dukly.

 

Text: Ivana Roháčková, DUKLA

Foto: kpt. Zuzana Špačková

Fotogalerie

Nahoru