Home page > Aktuality > Vojenští policisté odletěli do Iráku, aby v Bagdádu cvičili irácké ozbrojené síly

Vojenští policisté odletěli do Iráku, aby v Bagdádu cvičili irácké ozbrojené síly

V souladu se schváleným mandátem vyslala Česká republika v neděli 4. února do Iráku další výcvikovou jednotku Vojenské policie (2. VJVP-I). Na kbelském letišti se s vojáky rozloučil náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž, plukovník gšt. Petr Vohralík a velitel Velitelství Vojenské policie Tábor plukovník gšt. Roman Bis.

Sedm příslušníků Velitelství Vojenské policie Tábor vystřídá čtyři své kolegy na základně BDSC v Bagdádu, kde budou působit od 10. února po dobu 6 měsíců. Jejich úkolem je plnění poradenské a výcvikové činnosti pro irácké ozbrojené síly se zaměřením na výuku základních policejních činností v oblasti střelecké, taktické a zdravotnické.

Vojenští policisté se budou podílet na výcviku irácké policie v rámci italského kontingentu. Obdobnou pomoc jako Vojenská policie již nyní poskytuje Policie České republiky. S instruktory Vojenské policie odlétají i tři další vojenští policisté, kteří se budou podílet na ochraně osob leteckého poradního týmu.

„Naši vojenští policisté mají s mentoringem bohaté zkušenosti. Již v minulosti pomohli vycvičit tisíce příslušníků iráckých a afghánských bezpečnostních sil. Jsem hrdá na to, že čeští vojáci precizně plní úkoly nejen doma, ale dokáží své zkušenosti předat i zahraničním kolegům,“ uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová.

Spolupráce České republiky s Irákem je zaměřena na výcvik a poradenství bezpečnostních složek a institucí. Jedná se o pomoc v boji proti terorismu a podporu k dosažení stability země.

„V průběhu roku by měla tuto misi na bázi Mnohonárodního praporu Vojenské policie podpořit i Vojenská policie Slovenské republiky," sdělil brigádní generál Pavel Kříž.

V Iráku od srpna 2016 působí čeští vojáci, jejichž úkolem je výcvik zdejších pilotů na letounech L-159. Před týdnem byla do země vyslána dvanáctičlenná výcviková jednotka chemického vojska, která mentoruje specialisty chemického vojska tamní armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Text a foto: mjr. Lenka Haberová, Hlavní velitelství Vojenské policie

Fotogalerie

Nahoru