Home page > Aktuality > Vrtulník v parku v centru Prahy. Kbeláci přepravovali novorozeně

Vrtulník v parku v centru Prahy. Kbeláci přepravovali novorozeně

Nevšední podívanou dnes odpoledne zažili obyvatelé hlavního města. V centru Prahy u palackého náměstí přistál armádní červenobílý vrtulník letecké záchranné služby Jihočeského kraje. Převážel novorozeně ve vážném zdravotním stavu z nemocnice v Českých Budějovicích do porodnice u Apolináře.

Do parku Zítkovy sady přistál vrtulník krátce po třetí hodině. Jednalo se o akutní převoz novorozence v inkubátoru v přímém ohrožení života. V nemocnici v Budějovicích aktuálně není specialista, který by se operacím dětí mohl věnovat, proto se děti přepravují na specializované pracoviště do hlavního města. „O půl druhé jsme obdrželi výzvu z Budějovické nemocnice ohledně přepravy novorozeněte do Prahy. Ve dvě hodiny odpoledne jsme startovali z jihočeské nemocnice s novorozenětem v inkubátoru a doprovodným lékařským týmem do Nemocnice U Apolináře. Pro nás je to standardní úkol. Let trval 35 minut.“ uvedl kapitán Kamil Vetchý, pilot záchranářského vrtulníku W-3A Sokol. Ve většině případů přistává armádní vrtulník v nemocnici v Motole nebo na Homolce. Dnes byl požadavek na Nemocnici U Apolináře. V případech, kdy není heliport přímo na střeše nemocnice, přistávají letečtí záchranáři s volacím znakem Kryštof 013 v přilehlém parku, kde na ně čekají pražští záchranáři s autem a odváží novorozeně do nemocnice U Apolináře. „Rád bych vyzdvihl přítomnost městské policie, která nám v těchto případech nesmírně pomáhá zejména zajištěním prostoru k přistání. Velmi to usnadňuje naši práci. Lidé se často snaží dostat do bezprostřední blízkosti místa přistání, aby si udělali atraktivní fotografii nebo video, ale neuvědomují si, že tím nám nesmírně škodí a to zrovna v případech, kdy minuty hrají životně důležitou roli.“ dodává Vetchý.  Letos jde už asi o šestý podobný případ, kdy bylo nutné zajistit letecký převoz novorozeněte z Budějovic do Prahy.

Armáda České republiky zabezpečuje provoz letecké záchranné služby v Jihočeském kraji od ledna letošního roku. Nejprve mohly vojenské vrtulníky zasahovat pouze za denního světla, od 1. července zahájily nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový provoz. Příslušníci 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích a Centra letecké záchranné služby Armády České republiky tak obsluhují tři kraje – Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský, a to ze dvou míst: z letiště v Líních u Plzně a z Bechyně.

Text: kpt. Zuzana Špačková, tisková mluvčí 24.základny dopravního letectva Praha-Kbely

Foto: kpt. Kamil Vetchý

Fotogalerie

Nahoru