Home page > Aktuality > Všichni příslušníci 3. strážní roty BAF jsou zpět v ČR

Všichni příslušníci 3. strážní roty BAF jsou zpět v ČR

V pátek 17. dubna krátce po půl čtvrté odpoledne dosedl na plochu letiště Praha-Kbely Airbus A-319CJ Armády České republiky. Na jeho palubě se z Afghánistánu vrátilo zpět do vlasti posledních 53 příslušníků 3. strážní roty BAF. Tím byla úspěšně ukončena rotace této jednotky zpět do České republiky.

 

Na 150 příslušníků 3. strážní roty BAF pod velením kapitána Petra Lišky plnilo od 16. října loňského roku do 5. dubna 2015 úkoly spojené s ochranou základny Bagrám v afghánské provincii Parwan. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejdůležitějších koaličních základen v Afghánistánu, byl to mimořádně náročný úkol, který nadto jednotka vykonávala v období přerodu operace ISAF na novou koaliční operaci s názvem Resolute Support.

Na letišti vojáky přivítal za Společné operační centrum Ministerstva obrany plukovník Petr Vohralík, který jim za jejich nasazení poděkoval. Petr Vohralík při této příležitosti také zdůraznil: „Strážní rota BAF je nyní naší největší kompaktní jednotkou v zahraničí a plní i nejnáročnější úkol.“

Příslušníci jednotky, z nichž bylo 76 v zahraniční operaci nováčky, totiž v uplynulých šesti měsících odvedli obrovský kus práce. Pro všechny pak bylo toto nasazení opravdovou zatěžkávací zkouškou. Jak uvedl již dříve velitel jednotky kapitán Liška: „Ačkoliv v zimních měsících v Afghánistánu obvykle docházelo k útlumu povstaleckých aktivit, během našeho působení se počet útoků a hrozeb prakticky blížil letnímu období.“ Kromě psychické a fyzické připravenosti kladla pak tato zahraniční operace také vysoké nároky na jazykovou připravenost našich vojáků úzce spolupracujících na všech úrovních při plnění úkolu se svými americkými kolegy.

Jádro jednotky tvořili příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic a tak se přivítání zúčastnil i zástupce velitele 7. mechanizované brigády plukovník Pavel Lipka. Ten také vojáky přivítal a poděkoval jim za odvedenou práci.

Závěrečnou tečkou za operačním nasazením bude ještě slavnostní nástup jednotky, který se uskuteční v Hranicích 6. května 2015. Poté se již vojáci plně vrátí zpět k plnění standardních povinností a výcviku.

 

Zdroj: army.cz

Fotogalerie

Nahoru