Home page > Aktuality > Vzácná návštěva ve Kbelích

Vzácná návštěva ve Kbelích

20.1.2015 - Uskutečnilo se setkání starostů městských částí a obcí přilehlých letišti Praha-Kbely s vedením letiště. Starostové opouštěli letiště s vidinou budoucí spolupráce, velkým zážitkem byla prohlídka letounu Airbus.

Dvacetičlennou skupinu občanů - zástupců městských částí a obcí sousedících  s letištěm Praha-Kbely přivítal v prostorách letiště velitel kbelské základny plukovník David Klement společně s inspektorem bezpečnosti letů inženýrem Otakarem Štokrem. Náplní schůzky bylo seznámit zastupitele s úkoly letiště pro rok 2015 i možnou vizi do budoucna. „Cítíme, že tato setkání jsou pro vás a vaše voliče i pro naši základnu nesmírným přínosem.“ řekl v úvodu inspektor Štokr a dodal: „Je potřeba, aby občané věděli, co se na letišti děje a uvědomili si, jaký přínos má naše práce pro každého jednotlivce.“ Inspektor Štokr přiblížil hostům historii letiště, zmínil strukturu základny, pohovořil k jednotlivým úkolům, nechyběly informace o výcviku pilotů.

 

 

Setkání se starosty svolává velitel kbelské základny každý rok a jsou  na ně zváni zástupci okolních obcí jako jsou Kbely, Satalice, Počernice, Vinoř, Prosek, Štěrboholy, Klánovice, Čakovice, Čelákovice až po Brandýs nad Labem. Zastupitelé tak mají možnost s vedením základny prodiskutovat mimo jiné také otázku hluku, která trápí jejich občany zejména při večerních letech. „Příprava každého letu je nesmírně náročná. Vše se řídí předpisy a večerní let své opodstatnění“ reagoval plukovník Klement a vysvětlil hostům složitost přípravy jednotlivých letů do destinací jako je Afghanistan nebo africké Mali. Velkou debatu rozpoutal plukovník Klement popisem přípravy letounů v rámci programu MEDEVAC a STRATEVAC pro přepravu raněných vojáků zejména z Afghanistanu. Se stejným zaujetím starostové vyposlechli, jak vypadá realizace letu pro děti i dospělé z válkou postižených oblastí jako je Libye nebo let ve prospěch humanitární akce v Albánii. Při té příležitosti velitel nastínil proceduru převozu transplantovaných orgánů pro IKEM Praha nebo CKTCH Brno. Starosta městského úřadu Čelákovice pan Josef Pátek uzavřel debatu o stížnostech na hluk slovy: „Od té doby, co se zástupci letiště účastní našich akcí a hovoří s občany, jsme zaznamenali úbytek stížností na hluk z letadel. Doufám, že budeme v tomto trendu pokračovat.“

 

 

Během neformální konverzace, která se odehrávala při prohlídce letecké  techniky inženýr Štokr upozorňoval hosty na nepřesné informace, které občané o letišti a jeho dění mají. Také zmínil, jak náročná a dlouhá je příprava mediálně známých letů, jako je přeprava koní Převalského ve spolupráci se Zoologickou zahradou Praha. Zástupci kbelské základny neopomenuli nastínit další neméně důležité úkoly, mezi které patří přeprava ústavních činitelů nebo přeprava osob či materiálu v rámci NATO.


 

Delegace využila nabídky velitele prohlédnout si útroby vodárenské věže  a letounu Airbusu A-319CJ. „Je příjemné na vlastní kůži cítit, jak úžasné je vaše pracovní prostředí. Ani se mi nechce věřit, že se někdo ve všech těch přístrojích vyzná.“ okomentovala prostor kokpitu starostka obce Dřevčice Eva Šafarčíková. Vzácní hosté opouštěli letiště pozitivně naladěni nevšedním zážitkem a s příslibem aktivní spolupráce.

 

    Fotogalerie

    Nahoru