Home page > Aktuality > Záchranáři armádní Letecké záchranné služby Bechyně pomohli turistce v nepřístupném terénu

Záchranáři armádní Letecké záchranné služby Bechyně pomohli turistce v nepřístupném terénu

Jen pár dní po prezentaci schopností vrtulníku W-3A Sokol a posádek Letecké záchranné služby Armády ČR k zásahu v nepřístupném terénu byla tato schopnost využita naostro. Včera se tým vojenských záchranářů podílel na záchraně turistky u obce Dlouhý Bor na Šumavě.

 

„Ve čtvrtek 6. července 2017 se náhle během výletu po žluté turistické stezce u Soutěsky lapků objevily u jednatřicetileté turistky z Prahy prudké bolesti zad s propagací do levé dolní končetiny, které omezily jakkoli její další pohyb,“ popisuje nastalou situaci náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny plukovník Zdeněk Pašek a dodává: „Po přijetí výzvy na tísňovou linku 155, proto operátor okamžitě kontaktoval Leteckou záchrannou službu Bechyně s požadavkem na zásah v nepřístupném terénu.“

 

Po příletu do prostoru zásahu a rekognoskaci situace z paluby vrtulníku na místě vycvičený vojenský záchranář slanil k pacientce, kterou poté zajistil pro vyzdvižení a následný transport v podvěsu pod vrtulníkem na blízkou louku, kde bylo možné přistání. Po rychlém lékařském vyšetření pak byla pacientka letecky transportována na neurologické oddělení nemocnice České Budějovice.

 

„Díky výborné spolupráci operátora Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, Horské služby a posádky Letecké záchranné služby AČR se podařilo pacientku předat na specializované pracoviště během pouhé jedné hodiny,“ uzavírá plukovník Pašek.

Text a foto: plk. Jan Šulc

Fotogalerie

Nahoru