Home page > Aktuality > Capable Fireman Rescuer 2019. Cvičení vojenských hasičů proběhlo tentokrát ve Kbelích

Capable Fireman Rescuer 2019. Cvičení vojenských hasičů proběhlo tentokrát ve Kbelích

Cvičení Capable Fireman and Rescuer probíhá čtyřikrát do roka. Ve středu 10. července 2019 se konalo na letišti ve Kbelích a účastnilo se ho téměř sto padesát hasičů. Z techniky se zapojil také vrtulník s tzv Bambi vakem, který slouží k hašení požárů v podvěsu.

„Při letecké nehodě na letecké základně je okamžitě přivolána vojenská hasičská jednotka, která zasahuje v místech požáru. Hasiči jsou pro tyto účely pravidelně školeni. Jde především o způsob evakuace osob, zneškodnění případného požáru, pohyb okolo letounu v bezpečných vzdálenostech a orientace v přístupových místech, aby byl zásah co nejúčinnější,“ vysvětluje kapitán Kamil Zelený, velitel letištní hasičské jednotky ve Kbelích.

Aby byl zásah armádních hasičů co nejefektivnější, musí dokonale znát konstrukci každého letadla, nejen těch, které se provozují na takzvaných „domovských“ základnách. Proto se do Kbel sjeli hasiči ze všech leteckých základen a vojenských újezdů tedy i z Náměště, Čáslavi, Pardubic, Vyškova, Libavé, Boletic a z Hradiště. Výcvik pak probíhal nejen na kbelských strojích  - letounu CASA C-295 M, Airbusu A-319 CJ, JAK-40, L-410 a vrtulnících Mi-8 a W-3A Sokol s Bambi vakem – přilétly také stíhací letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA nebo vrtulníky Mi-24/35 a M-171Š.

Hasiči si během cvičení ověřují znalost bezpečnostních systémů, jako je například otevření pilotní kabiny, zajištění sedaček v kokpitu nebo odepínání bezpečnostních pásů, ale i způsob navázání komunikace s pilotem. Ve spolupráci s leteckým personálem se během cvičení školí, kde lze například provést nouzový vstup do vrtulníku a letounu anebo si připomínají soubor protipožárních a bezpečnostních opatření. „Hasiči musí dokonale znát procedury zásahu a nebezpečné konstrukční prvky každého letadla provozovaného českou armádou, aby byl případný zásah co nejefektivnější,“ doplňuje Kamil Zelený.

Cvičení vojenských hasičů organizuje pokaždé jiná letecká základna. Je určeno primárně pro hasičské jednotky vojenských leteckých základen a újezdů, ale zúčastňují se jej pravidelně také složky integrovaného záchranného systému – konkrétně hasičské záchranné sbory Středočeského, Karlovarského, Pardubického a Plzeňského kraje a hasičské jednotky Hlavního města Prahy. Mimo zmíněné se cvičení zúčastnili také zástupci hasičské jednotky Letiště Václava Havla, Letiště Brno, Letiště Leoše Janáčka v Ostravě a Letiště Karlovy Vary. Letošní ročník přišli podpořit náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru brigádní generál František Zadina a ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy brigádní generál Roman Hlinovský.

 

Fotogalerie

Nahoru