Home page > Aktuality > Letecká základna ve Kbelích má po šestileté odmlce opět svého display pilota

Letecká základna ve Kbelích má po šestileté odmlce opět svého display pilota

2420 letových hodin. Přesně tolik času už strávil ve vzduchu major Petr Šafařík, display pilot vrtulníku W-3A Sokol pro rok 2019. Certifikován byl na konci března a již tento víkend předvede své vystoupení návštěvníkům akce Den ve vzduchu na letišti Plasy.

Stát se takzvaným display pilotem znamená umět předvádět letadlo, v tomto případě vrtulník, a jeho schopnosti manévrovat na leteckých dnech. Cesta k tomuto cíli však není nijak jednoduchá a znamená rozsáhlou teoretickou i praktickou přípravu. V rámci teoretické přípravy musí pilot velmi důkladně a podrobně nastudovat odpovídající předpisy a znát technické možnosti a limity svého typu vrtulníku. S tím souvisí teoretické a praktické zvládnutí řešení zvláštních případů za letu, které by mohly během ukázky nastat a mohly mít vliv na bezpečnost přihlížejících diváků.

„Bezpečnost celé ukázky je prioritou. Display pilot musí být připraven na všechny skutečnosti, které by mohly během vystoupení nastat. Samozřejmě součástí teoretické přípravy je také čerpání zkušeností a poznatků od předchozích display pilotů. “ vysvětluje major Petr Špafařík a dodává:

„Není to tak, že by si každý pilot vymýšlel svou individuální ukázku. Manévry v sestavě jsou víceméně dány, pilot si jen může jednotlivé prvky různě poskládat, podle toho, jak mu to v prostoru ukázky vyhovuje. Pilot musí ukázku před sezonou nadrilovat.“

Pokud všechny tyto fáze zvládne, může se přikročit k samotné certifikaci, tedy přezkoušení pilota během ukázkového letu inspektorem Odboru dohledu nad vojenským letectvím. Display pilot je na své pozici zpravidla tři roky. Pro majora Šafaříka je to již druhý turnus. Jako display pilot vrtulníku W-3A Sokol působil již v letech 2010-2013. Důvodů je hned několik.

Role display pilota je spojena zejména s vysokou úrovní leteckého umění a psychické i fyzické zátěže. Vzhledem k tomu, že se letová ukázka pohybuje na limitech letové obálky vrtulníku a pilotových možností, klade velký nárok na techniku pilotáže. Ukázky na veřejnosti zkrátka nejsou určeny pro začínající piloty. Mimo to je tato role náročná pro piloty samotné, zejména na jejich čas trávený s rodinou. Většina airshow se totiž koná obvykle o víkendech.

Major Šafařík bude se svým strojem W-3A Sokol k vidění již tento víkend na letišti Plasy. Mimo to se v květnu předvede na akci Helicopter show v Hradci Králové a na Dni otevřených dveří v Čáslavi, v červnu na Aviatické pouti v Pardubicích, na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR v Ostravě a na dalších akcích konaných Armádou České Republiky.

foto: autor, archiv mjr Šafařík

Fotogalerie

Nahoru