Home page > Aktuality > Vojáci 11. strážní roty, kteří šest měsíců sloužili na základně v afghánském Bagrámu, jsou zpátky doma

Vojáci 11. strážní roty, kteří šest měsíců sloužili na základně v afghánském Bagrámu, jsou zpátky doma

Zatímco pro většinu vojáků byl čtvrtek posledním pracovním dnem před velikonočními svátky a prodlouženým víkendem, pro 38 příslušníků 11. strážní roty Bagram Air Field (BAF) byl tento den především cestovním. Vrátili se totiž domů ze šestiměsíční zahraniční mise v Afghánistánu. V odpoledních hodinách vojenský Airbus dopravil na kbelské letiště poslední skupinu příslušníků 11. strážní roty BAF včetně velitele jednotky kapitána Miroslava Maixnera.

Vojáky, kteří od října loňského roku působili v rámci zahraniční operace Resolute Support (Rozhodná podpora), v odbavovací hale vojenského letiště přivítali ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner, zástupce velitele 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Zděněk Mikula a vrchní praporčík pozemních sil štábní praporčík Petr Kružík. „Jménem velení Armády České republiky vás všechny vítám doma. Jsem rád, že jste splnili své úkoly a všichni se ve zdraví vrátili zpět,“ pozdravil vojáky generál Verner.

Úkolem 11. strážní roty BAF bylo střežit bezpečnostní zóny základny Bagrám v rámci společných operací s americkými, gruzínskými a afghánskými partnery, a to prováděním patrol na vozidlech i pěšky s komplexní podporou včetně taktického bezpilotního letounu ScanEagle. Jejich dalším úkolem bylo spolupodílet se na výcviku, poradenské činnosti a pomoci jednotkám afghánských bezpečnostních sil s udržením bezpečného prostředí v přiděleném prostoru.

11. strážní rotu BAF tvořilo celkem 173 příslušníků. Základ jednotky tvořili vojáci z 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice, který byl doplněn personálem podle specializace z dalších útvarů a zařízení Armády České republiky. Před pár dny od nich převzala operační úkol 12. strážní rota, která je postavena na bázi 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Na závěr krátkého nástupu generál Verner všem nastoupeným vojákům popřál zasloužený odpočinek a brzkou shledanou celé strážní roty na slavnostním nástupu po návratu ze zahraniční mise, který se uskuteční 26. dubna v Národním památníku na Vítkově.

Autor: plukovnice Magdalena Dvořáková

 

Fotogalerie

Nahoru